Salmonelozes saslimšanas gadījumi aitu ganāmpulkos/novietnēs
PVD un BIOR vēlas vērst uzmanību aktuālai problēmai, kas šobrīd ir saistīta ar aitkopības nozari - salmonelozes saslimšanas gadījumiem mūsu - Latvijas - aitu ganāmpulkos/novietnēs.

"Salmonella enterica subsp. diarizonae 61:k:1,5,(7) serotips (turpmāk tekstā - S. IIIb 61:k:1,5(7)) parasti tiek atrasts veselo un slimo ar salmonelozi aitu izkārnījumos. Daži hroniskās proliferatīvā rinīta (CPR) gadījumi aitām, kas ir saistīti ar S. IIIb 61: k: 1,5 (7), ir aprakstīti kā jauna slimība ASV, Spānijā un šobrīd pirmo reizi Šveicē. CPR ir pieaugušo aitu slimība. Slimības sākumā dzīvnieks cieš no hroniskām iesnām, pēc tam seko aizdusa un nosmakšana. Slimības hroniskā stadija var ilgst mēnešiem un beidzas ar dzīvnieka nāvi. Smaga hroniska deguna iekaisuma gadījumā, deguna gļotāda tik stipri sabiezināta, pilnībā aizsprostojot elpošanas ceļus. Sekcijas laikā novēro patoloģiskus bojājumus dzīvnieka elpošanas sistēmā, kas ir saistīti ar spēcīgu deguna gļotādas turbīnu paplašināšanos, plaušu tūsku. Deguna gļotāda ir purpursarkana krāsā, kas pārklāta ar lielu daudzumu viskozu, balti pelēku gļotu."

PVD šajā gadījumā ir gatavi palīdzēt noskaidrot neskaidrus aitu saslimšanas cēloņus (gadījumos, kad tas nepieciešams, izdevumus sedzot no epidemioloģiskajai izmeklēšanas programmai paredzētajiem līdzekļiem). Noņemot paraugus bakterioloģiskajai izmeklēšanai, laboratorijā var pieteikt noteikt izdalītā slimības ierosinātāja jūtību pret antibiotikām, lai dzīvnieka ārstēšanas gadījumā veterinārārsts varētu izvēlēties atbilstošākās antibiotikas.

"Latvijas aitu audzētāju asociācija"
© 2019-2018
"Klimpas", Jeru pagasts, p/n Endzele, Rūjienas novads, LV-4234
e-pasts: info@laaa.lv
Seko jaunumiem