Info lapa 4.10.2019
Piedāvājam jaunākās informācijas un aktualitāšu apkopojumu uz 2019.gada 4.oktobri LAAA infolapas formātā.

Biedrība “Latvijas aitu audzētāju asociācija” 2019.GADA 31.OKTOBRĪ un 1.NOVEMBRĪ aicina uz Starptautisko konferenci Baltijas valstīm “AITU REALIZĀCIJAS IESPĒJAS UN KOOPERĀCIJA”

31.OKTOBRIS
NORISES VIETA Radisson Blue Daugava Hotel (Kuģu iela 24, Rīga, Latvija)
9.00 Reģistrācija.
10.00 Atklāšana.
10.15 Latvijas Republikas Zemkopības ministra Kaspara Gerharda uzruna.
10.30 Aitkopības tirgus Latvijā, Zigmārs Ķikāns, Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktors.
11.00 Aitkopības tirgus Lietuvā, Lietuvas aitkopju asociācija.
11.20 Aitkopības tirgus Igaunijā, Igaunijas aitkopju asociācija.
11.40 Eksporta prasības uz ES un trešajām valstīm, Pārtikas un veterinārais dienests.
12.00 Kooperatīva nozīme un ieguvumi, mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (MPKS) “Mežsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls.
12.20 Liellopu izsoļu nams, Kaspars Ādams izsoļu nama vadītājs.
12.40 Baltic calves, Jānis Kapačs.
13.00 Cēsu kautuve. Haralds Gailišs, kvalitātes daļas vadītājs.
13.30 Pusdienu pause.
14.30 Diskusijas par aitkopības nozari, sadarbību. Vada LAAA priekšsēdētājs Dmitrijs Bortņikovs un ZS Mežoki saimnieks Kristaps Melbārdis.
17.00 Noslēgums.

1.NOVEMBRIS
PIEREDZES APMAIŅAS BRAUCIENS
10.00 saimniecība SIA Arenso (“Purkatas”, Straupes pagasts, Pārgaujas novads), Latvijas tumšgalves šķirne.
12:00 saimniecība SIA 3D development (“Lazdas”, Ērgļu pagasts, Ērgļu novads), Vācijas merino vietējā šķirne.
15:00 saimniecība SIA Starspace (“Kaltiņi”, Suntažu pagasts, Ogres novads), Latvijas tumšgalves šķirne.

 Konferencē paredzēta tulkošana latviešu/angļu valodā.
 Konferences tiešraide tiks nodrošināta “Latvijas Aitu audzētāju asociācijas” facebook vietnē.

Pieteikšanās obligāta visiem līdz 25. oktobrim elektroniski aizpildot reģistrācjas formu https://forms.gle/SgzTU76cyUjrYcR28.
No vienas saimniecības var pieteikties ne vairāk kā 2 cilvēki.
Sīkāka informācija rakstot info@laaa.lv.


Latvijas aitu audzētāju asociācija, pasākuma “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” ietvaros, 16.-18. oktobrī rīko trīs dienu mācības "Aitkopības produkcijas ieguve, piemērojot bioloģiskās saimniekošanas prasības".

Mācības notiks Latgalē. Teorijas daļa viesu namā Lejasmalas (Šķipi, Krāslavas novads, Aulejas pagasts), praktiskās mācības gan saimniecībā Meža moja, gan Upmalas. Mācību programma pielikumā.
Lektori: prof. Daina Kairiša, Elita Aplociņa.
Mācības ir bezmaksas.
Mācības ietver gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības. Visi mācību dalībnieki, kuri apmeklēs vismaz 75%, saņems apliecinājumu par dalību mācībās.
Pieteikšanās obligāta, vietu skaits grupā max 20 cilvēki.
Mācībām var pieteikties rakstot info@laaa.lv vai zvanot 25669918. Pielikumā mācību dalībnieka reģistrācijas anketa.
Mācības atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Ja nepieciešama nakšņošana mācību laikā, zvaniet Lejasmalu saimniecei 29139680. Viesu māja piedāvā arī brokastis un vakariņas. Pusdienas tiek nodrošinātas visiem mācību dalībniekiem.


LOSP gaļas un piena grupa par ganāmpulka veselības plānu un citiem jautājumiem notiks 10.oktobrī plkst.10:00 ZM 615.telpā. Pielikumā darba kārtība.


Zemkopības minsitrija - Lauksaimniekiem platībmaksājumu avanss šoruden būs lielāks.

Plašāk lasi portālā laukos.lv
http://laukos.la.lv/zm-lauksaimniekiem-platibmaksajumu-avanss-soruden-bus-lielaks


Zemkopības ministrijas aktuālā informācija:

1) Palielinās minimālo ieņēmumu kritēriju marķētās dīzeļdegvielas iegādei
Valdība otrdien, 1. oktobrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus kārtībā, kādā piemēro samazināto akcīzes nodokļa likmi iezīmētai (marķētai) dīzeļdegvielai lauksaimniecības un meža vai purva zemes apstrādei, kurā kultivē dzērvenes vai mellenes, un zemes apstrādei zem zivju dīķiem.
http://www.losp.lv/node/6232

2) Svītrota uzņēmumus ierobežojošā prasība par cūku maksimālo skaitu noteiktā teritorijā
Valdība otrdien, 1. oktobrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto grozījumu vispārīgajos teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumos.
http://www.losp.lv/node/6233

3) Dzirkstošajam vīnam paredzētajās stikla pudelēs varēs pārdot un eksportēt arī cita veida produkciju
Valdība otrdien, 1. oktobrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos noteikumus par prasībām dzirkstošajam vīnam paredzētu stikla pudeļu un to aizkorķējuma izmantošanai. ES valstīs ir obligāta prasība īpaša veida pudeles un aizbāžņus izmantot dzirkstošo vīnu, kvalitatīvu dzirkstošo vīnu un kvalitatīvu aromātisko dzirkstošo vīnu tirdzniecībai un eksportam. Bet ir ES stājies spēkā regulējums, kas paredz atkāpes dalībvalstīm, nosakot šāda veida pudeļu un aizbāžņu izmantošanu arī citiem dzērieniem.
http://www.losp.lv/node/6234


Valsts policija informē, ka vasaras un rudens periodā no zemniekiem un zemnieku saimniecībām ir saņemti iesniegumi par lauksaimniecības produkcijas izkrāpšanu. Ir secināts, ka saimniecībās ierodas persona, kura stādās priekšā kā produkcijas uzpirkšanas uzņēmuma pārstāvis ar piedāvājumu iegādāties saražoto produkciju, piedāvājot samaksu, kas ir augstāka par tirgus cenu. Saņemot piekrišanu pārdot produkciju, uzpircējs lūdz tās paraugus ar mērķi noteikt tās kvalitāti. Pēc neilga laika, uzpircējs sazinās ar zemnieku saimniecību, kuru viņš bija apmeklējis iepriekš, un izsaka savu piedāvājumu produkcijas iegādē. Veicot darījumus ar zemniekiem, uzpircējs uzrāda savus personas apliecinošus dokumentus un uzņēmuma pilnvaru, kā arī iesniedz pirkuma līgumu un pavaddokumentus. Līgums ar zemnieku saimniecību tiek sastādīts šķietami ticamā veidā, taču realitātē līgums nav spēkā esošs, jo gan pilnvara, gan zīmogs ir viltots, lai gan uzņēmums, kuru it kā persona pārstāv, ir eksistējošs. Līgumā norādītajā termiņā uzpircējs neveic apmaksu par iegādātajām precēm.

Šis ir veids, ka visbiežāk tiek izkrāpta lauksaimniecības produkcija.
Lai izvairītos no šāda veida krāpšanām, pirms slēgt vienošanos par saražotās produkcijas pārdošanu, zemniekam ir jāpārliecinās par uzņēmuma, kas vēlas to iegādāties, eksistenci un vai persona, kura pārstāv uzņēmumu tur strādā un ir tiesīga slēgt šādus darījumus. Gadījumos, kad pircējs par lauksaimniecības produkciju zemniekam piedāvā lielāku samaksu nekā ir tās tirgus vērtība, ir jāpievērš pastiprināta uzmanība, jo šāds fakts, iespējams, norāda uz iespējamo krāpšanu.


Saimniecība Cimbuļi šajās dienās viesojās Francijā, lai dotos uz lauksaimniecības izstādi Sommet de l'Elevage, kur šogad notika Ile de France šķirnes dzīvnieku izstāde.

Tas ir pasākums, kurā 5 stundas audzētāji izrāda savus dzīvniekus, tiek vērtēti un paziņoti uzvarētāji. Ir vairākas klases gan teķiem, gan aitām.

Šī ir laba iespēja saimniekiem parādīt savus dzīvniekus, kā arī lieliski prezentēt šķirni potenciālajiem audzētājiem. Uz pasākumu ierodas interesenti no gan no Eiropas, gan citām valstīm.

Tā ir iespēja iepazīties ar šķirnes labākajiem audzētājiem. Daļa no labākajiem dzīvniekiem tiek arī uzreiz pārdota.

Pasākumā katru gadu citai šķirnei tiek rīkotas izstādes. Iepriekšējā gadā tās bija Šarolē aitas.

Saimnieki: "Novērtējam iespēju mācīties no šķirnes aitu audzētājiem, lai vēl labāk saprastu, ko ņemt vērā un kam pievērst uzmanību, izvēloties kvalitatīvus un šķirnei atbilstošus dzīvniekus. Patīkami arī redzēt un apzināties, ka mūsu Latvijas dzīvnieki daudz neatpaliek, tomēr tāpat mums ir vēl daudz iespēju attīstībai, lai uzlabotu šķirnes īpašības un izmantotu visu ģenētisko potenciālu. Esam Latviju parādījuši, kā vietu, kur dzīvo Ile de France aitas un centīsimies izkopt škirni arvien labāk. Iespējas un potenciāls ir milzīgs.".

Daži video, kas tapuši izstādē:

https://youtu.be/lPjIlVTfly8
https://youtu.be/sCMf_MSoBzU
https://youtu.be/IpZ0D-sanLk
https://youtu.be/yn73VS5XR34


Vakar 3. oktobrī Jēru kluba saimniece Ilze Mitāne piedalījās raidījumā La Dolce Vita. Ar Roberto.

Ja nesanāca noskatītiet, tad to var izdarīt šeit. Raidījums sadalīts 2 daļās.
https://xtv.lv/embed/46VpoXJONEb?fbclid=IwAR3B_7Hi9R2P3fPHyYrZtcKP0cUuS9hiO_UplHOoySYpEzj7q7WoKeMiqBA

https://xtv.lv/embed/WR9736aaNnO?fbclid=IwAR3XyzHAdotoX1Fy1NHGeq6pP5oliCV63Bftc-lUxFqQOrFnv5F_vvvTEY8


Pielikumā raksts no Latvijas Lopkopja septembra numura par Latvijas šķirnes teķu līnijas aitu māšu salīdzinājuma demonstrējumu.


Latvijas bioloģisko lauksaimniku asociācija veido rakstu sēriju par saviem biedriem. Šoreiz par saimniecību Elite Pluss, kuri audzēt ne tikai gaļas liellopus, bet arī vietējo Vācijas merino aitu šķirni.

http://biologiski.lv/zinas/nemelioreta-zeme-isa-partikas-kede-un-lasi-kazokos


Pielikumā LOSP info lapa.

"Latvijas aitu audzētāju asociācija"
© 2019-2018
"Klimpas", Jeru pagasts, p/n Endzele, Rūjienas novads, LV-4234
e-pasts: info@laaa.lv
Seko jaunumiem